Planowany na 25 lutego 2024 roku koncert będzie miał charakter wyrażenia wdzięczności przez artystów z Ukrainy za polsko-ukrainską solidarność, jaka stała się rzeczywistością od pierwszego dnia rosyjskiej pełnoskalowej agresji.

Miliony uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie na terenie naszego kraju. Pomoc udzielana była przez zwykłych ludzi: mieszkańców miast i wiosek jak i przez instytucje państwowe. Prezydent Polski stał się orędownikiem spraw ukraińskich na arenie światowej, a państwo polskie udzieliło różnorakiej pomocy na ogromna skalę . Pomoc skierowana była zarówno do tych, którzy znaleźli się w naszym kraju jak i również przekazano olbrzymią ilość własnego uzbrojenia na potrzeby ukraińskiej armii. Te fakty są pamiętane w Ukrainie i budzą olbrzymią wdzięczność Ukraińców dla Polski i Polaków. Solidarność Polaków i Ukraińców jest zjawiskiem niespotykanym w historii konfliktów współczesnego świata.

Pamiętać należy jednak, że wojna nadal trwa. Codziennie bombardowane są ukraińskie wioski i miasta. Giną niewinne dzieci, kobiety i starcy. Bohaterska armia ukraińska heroicznie broni swego państwa, chociaż codziennie płaci za to najwyższą cenę w postaci życia wielu żołnierzy. Ten opór przeciwko agresji jest możliwy tylko wtedy, kiedy \Świat nie pozostawi Ukrainy samotnie. Poprzez koncert chcemy pokazać jak bardzo wdzięczni i jak bardzo pamiętają mieszkańcy Ukrainy o tym co zrobiła Polska i Polacy. Mamy nadzieję , że zwrócimy uwagę świata na dramatyczny los naszego wschodniego sąsiada.

Planowany koncert wykonany zostanie przez jeden z najlepszych zespołów nie tylko w Ukrainie ale i w Europie, a mianowicie Orkiestrę Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej, która wystąpi w swoim najlepszym składzie pod batutą dyrektora tej instytucji Volodymyra Syvokhipa. Za fortepianem usiądzie znakomita solistka Violina Petrichenko, ktora z całą pewnością zachwyci słuchaczy swoją wirtuozerią. Bedzie ona rownież główną solistką wieczoru. Stronę polską w koncercie będą reprezentować rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Klaudiusz Baran oraz pianistka pochodząca ze Lwowa , dyrektor artystyczna naszej Fundacji – Marianna Humetska.

W programie koncertu usłyszymy utwory polskich i ukraińskich autorów, które będą podkreślały polsko-ukraińską solidarność. Ważnym elementem programu będzie wykonanie utworu ,,Metabola” (poświęconego wojnie) młodej ukraińskiej kompozytorki Lubawy Sydorenko ( będzie obecna na koncercie). W wykonaniu tego utworu wezmą udział muzycy z Polski i Ukrainy co będzie miało charakter symbolicznego odniesienia się do idei koncertu.

Program koncertu będzie przedstawiał się następująco:

PROGRAM

– Mykola Kolessa – Ukraińska suita na orkiestrę symfoniczną

– Vasyl Barvinski – Koncert fortepianowy f-moll

– Henryk Mikotaj Górecki- Trzy utwory w dawnym stylu

– Lubawa Sydorenko- Metabola na orkiestr kameralną

– Borys Latoszynski- Ballada symfoniczna Grażyna

Wystąpią:- Violina Petrychenko, fortepian- Klaudiusz Baran, akordeon- Marianna Humetska, fortepian- Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej- Volodymyr Syvokhip- dyrygent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz