aktualnościmanru

Już 11 listopada w Kijowie będzie miała miejsce uroczysta prapremiera „Powrotu Manru” – jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego.

Jest to efekt naszej współpracy z partnerami: Instytutem Polskim w Kijowie, Lwowską Operą Narodową i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Po raz pierwszy usłyszymy autorskie wykonanie opery Paderewskiego z udziałem artystów z Polski i Ukrainy.  Dzieło zostanie wykonane pod batutą Natalii Ponomarchuk- utalentowanej ukraińskiej dyrygentki. Reżyserii podjął się Wasyl Wowkun- dyrektor Opery we Lwowie.

„Manru” to jedyna opera Paderewskiego i pierwszy dramat muzyczny w polskiej twórczości operowej. Oparta na cygańsko-góralskich motywach historia nieszczęśliwej miłości opowiada o nierównościach społecznych i wykluczeniu, a przez swoją uniwersalność może być odczytywana w najróżniejszych kontekstach.

Premiera utworu (w wersji mobilnej) odbędzie się 11 listopada 2018 w Operze Kijowskiej w w obecności wysokich przedstawicieli Państwa polskiego i ukraińskiego. 12 grudnia 2018 roku opera w nowej, pełnej wersji po raz pierwszy zostanie pokazana we Lwowie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tych niezwykłych wydarzeniach!