aktualnościfestiwal

Festiwal to nie tylko koncerty ale również wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie wręczenie statuetek PADEREWSKI. Wyróżnienie przyznawane jest instytucjom i osobom prywatnym z Polski i Ukrainy za szczególny wkład w budowanie dobrych relacji pomiędzy Polską a Ukrainą zaangażowanie w działania na rzecz polsko-ukraińskiego pojednania, a także popularyzację spuścizny twórczej oraz dokonań Ignacego Jana Paderewskiego i innych znaczących Polaków. Autorem statuetki jest znany w Polsce i poza jej granicami rzeźbiarz Andrzej Renes.

W 2012 roku tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowani zostali: Wolodimir Sywokchip – Dyrektor Generalny Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, Jerzy Lach – Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Jerzy Maksymiuk – Dyrygent, Krzysztof Świderek – Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy i Myrosław Marynowycz – Wicerektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego.

W 2013 r. wyróżnienie otrzymali: organizatorka Międzynarodowego Forum Wydawców we Lwowie – Ołeksandra Kowal, członek Związku Ukraińskich Kompozytorów Jurij Laniuk, twórca kultury i dyrektor legendarnej lwowskiej „DZYGI”- Markijan Iwaszczyszyn oraz dziennikarz, publicysta i tłumacz Andrij Pawłyszyn.

W 2014 r. laureatami Wyróżnienia zostali: redaktor czasopisma „JI” Taras Woźniak, były dyr. Instytutu Polskiego w Kijowie Jarosław Godun, kompozytor amerykański Richard Wargo, lwowianka Iryna Podolak, a także Janina Andrejczuk, wolontariusz Fundacji „DAJMY NADZIEJĘ”, pomagającej dzieciom chorym na raka.

Zeszłorocznymi (2015) laureatami Nagrody zostali Jarosław Drozd, Wiktor Dmytruk i Leonid Finberg