Marianna Humetska
Wiceprezes Fundacji i Dyrektor Artystyczna Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie.
Pianistka, urodziła się we Lwowie. Otrzymała Dyplom z Wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskiego im. P. Czajkowskiego (klasa Wiery Gornostajewej), Dyplom Magistra Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki oraz Dyplom Artystyczny Szkoły Glena Gulda z Konserwatorium Królewskiego w Toronto (klasa John’a Perry’ego).
Jest solistką Lwowskiej Filharmonii Obwodowej i stałą uczestniczką kanadyjskiego zespołu LesAMIS.
W 2012 roku Marianna Humetska została współautorem idei stworzenia międzynarodowego muzycznego festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, w którym wystąpiła w jakości solistki i dyrektora artystycznego.
Pianistka zdobyła liczne wyróżnienia zawodowe i nagrody. W tym: program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia” (2013), odznaczenie „Galaxie” Kanadyjskiej Narodowej Kompanii Telewizji i Radia, Nagroda Młodych Artystów “Debiut” w Montrealu, tytuł „Najlepszy młody muzyk roku” w dziedzinie muzyki klasycznej w Kanadzie (2004), dyplom „Calgary Honens Competition” (2003), Stypendium im. Marusi Jaworskiej Uniwersytetu Ottawskiego (2002), Imienne Stypendium Prezydenta Ukrainy (1998), premia i nagroda specjalna “Wirtuozowie 2000 roku” w Sankt Petersburgu (1993), premie na międzynarodowych konkursach młodych muzyków im. Czajkowskiego (1992) i Konkursu im. Diagilewa (1991) w Moskwie, im. Dwarionasa w Wilnie (1989).
Marianna Humetska brała udział w licznych festiwalach międzynarodowych w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wśród najważniejszych: „Wirtuozi”, „Kontrasty”, „Szymanowski Quartet i przyjaciele” we Lwowie, „Music at the Institute” w Nowym Jorku i Chicago, Muzyczne Biennale w Zagrzebiu, „Chamber Music Sessions” i Music – Fest w Kijowie, Bach – Fest w Sumach, „Strawiński i Ukraina” w Łucku, „Timisoara Muzicala” w Rumunii, „Niagara Chamber Music” w Kanadzie, Rheingau Festival w Niemczech, Kuhmo Festival w Finlandii i Festiwal Tibora Wargi w Szwajcarii.
Pianistka aktywnie współpracuje z innymi muzykami i orkiestrami. Wśród twórczych partnerów w ostatnich latach – kwartety Penderecki i Aviv, Wiktoria Łukjaniec, Jerzy Maksymiuk, Anna Maria Jopek, Lynn Kuo, Thomas Sanderling, Gary Kulesha, Włodzimierz Sirenko, Rachel Mercer i inni.
Występy z orkiestrami: Państwowa Symfoniczna Orkiestra Ukrainy (Narodowa Symfoniczna Orkiestra Ukrainy), Londyńscy Soliści, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Festiwalowa Orkiestra Centrum Sztuk Kanady, Canadian Symfonietta i Orkiestra Królewskiego Konserwatorium w Toronto, Thirteen Strings Orchestra w Ottawie, Filarmonica Banatul (Rumunia), Geminiani Orchestra (Włochy), Symfoniczna Orkiestra „INSO – Lwów”, Akademickie symfoniczne orkiestry Lwowskiej i Ługańskiej filharmonii, kameralna orkiestra „Wirtuozi Lwowa” i inne.
Na szczególna uwagę zasługują polsko-ukraińskie projekty artystki: projekty związane z postacią I. Paderewskiego, cykl koncertów z okazji Dnia Europy na Ukrainie, cykl koncertów „Muzyka K. Szymanowskiego”, Dni Lwowa w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”.
W maju 2014 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie M. Humetska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi dla Polski od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W lipcu 2014 zaprezentowała program składający się z utworów Paderewskiego w solowym koncercie ma Festiwalu poświęconym pamięci Marceliny Sembrich – Kochańskiej w USA, a wspólnie z kanadyjską skrzypaczka Lynn Kuo prezentowała nagranie CD pod nazwą „LOVE”, zapisane w Gould Studio CBC w Toronto Pianistka aktywnie współpracuje z wieloma orkiestrami i muzykami.