Program Festiwalu
Wirtualny polsko-ukraińsko-amerykański koncert
młodych wykonawców «Mistrzowi na Urodziny»
6 listopada (piątek)
Z okazji 160-ej rocznicy urodzin I.J.Paderewskiego
Z okazji 160-ej rocznicy urodzin I.J.Paderewskiego, 6 listopada, w dniu jego święta, odbędzie się niezwykły wirtualny koncert młodych muzyków. Trudne warunki związane z pandemią przyczyniły się do powstania tej unikatowej idei, która wbrew panującym realiom zbliża do siebie ludzi z odległych zakątków świata. W dniu urodzin Mistrza młodzież Ukrainy, Polski i Ameryki połączy się we wspólnym programie muzycznym „Mistrzowi na Urodziny”. W koncercie wystąpi młodzież z jego rodzinnej Ziemi, z Winnicy i tak bliskiego Lwowa, ukochanej Ojczyzny Polski, oraz jego drugiego domu – USA. Młodzi wirtuozowie, uczniowie szkół muzycznych Lwowa, Winnicy i Chicago zagrają utwory dla uczczenia urodzin Mistrza. Uczestnicy koncertu zostali odznaczeni Nagrodami Specjalnymi Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I.J. Paderewskiego w ramach I Ogólnoukraińskiego Instrumentalnego Konkursu I.J.Paderewskiego w Winnicy.
Partner koncertu – Konsulat Generalny Rzeczpospolitei Polskiej w Winnicy. Partner medialny – „Kurier Galicyjski”
Koncert z okazji Święta Odzyskania
Niepodległości przez Polskę Niepodległa - Klasycznie z Paderewskim
11 listopada (środa)
Filharmonia Lwowska, 19.00
Otwarcie Festiwalu
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwowskiej
Roman Kreslenko – dyrygent
Lilia Nikitchuk – mezzosopran
Marianna Humetska – fortepian
Mykoła Hawiuk – skrzypce
Tradycją Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” stało się to, że zawsze jeden z głównych koncertów jest poświęcony świętowaniu odzyskania niepodległości przez Polskę. Fundacja i współorganizatorzy Festiwalu za jeden z głównych celów stawiają sobie łączenie ludzi przez sztukę. Jest to wkład organizatorów w budowanie dobrych relacji polsko-ukraińskich. Tak będzie również i w tym roku. Program składa się z kompozycji I.J.Paderewskiego, napisanych dla orkiestry kameralnej, głosu, skrzypiec i fortepianu. Atrakcją wieczoru będą aranżacje muzyki Paderewskiego napisane przez wybitnych współczesnych kompozytorów Krzesimira Dębskiego i Myrosława Skoryka.
Utwory programu: I.J. Paderewski – Suita na smyczki G-Dur, Wybrane pieśni na głos z fortepianem, Sonata na skrzypce i fortepian a-moll, Tańce z cyklu „Album Tatrzański”, popularne miniatury – Menuet, Melodia, Nokturn.
Wirtualna prezentacja opery „Manru”
Autorski projekt „Powrót Manru” Polsko-ukraińskiej fundacji im. I.J.Paderewskiego
12 listopada (czwartek)
Z okazji 120-lecia powstania Opery Lwowskiej i
160-ej rocznicy urodzin I.J.Paderewskiego
Największym dziełem Ignacego Jana Paderewskiego jest opera „Manru” inspirowana powieścią Józefa Ignacego Kraszewszkiego „Chata za Wsią”. Premiera tego utworu miała miejsce we Lwowie 8 czerwca 1902 roku i była jedną z najlepszych realizacji pierwszego dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie (dzisiejsza Opera Lwowska) Tadeusza Pawlikowskiego. Ze Lwowa dzieło to z wielkim sukcesem w 1903 roku trafiło na deski Metropolitan Opera.
„Manru” jest także największą produkcją zrealizowaną przez Polsko-Ukraińską Fundację imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Fundacja powtórzyła historyczną drogę . W 2018 roku miała miejsce premiera Manru najpierw w Kijowie a potem we Lwowie. W 2019 roku, podobnie jak wczesniej Paderewski, z wielkim sukcesem zaprezentowaliśmy to dzieło w USA. Stało się to możliwę dzięki wspólpracy twórczej wybitnych polskich i ukraińskich solistów operowych oraz artystów orkiestry i chóru Lwowskiej Filharmonii Narodowej, kierownik Wolodymyr Sywokhip. Reżyser – Wasyl Wowkun, dyrygent – Natalia Ponomarczuk, scenografia – Natalia Klisenko.
W bieżącym roku obchodzimy 120 rocznicę wybudowania Teatru Miejskiego (współczesnie Opery ) we Lwowie , który tak jak dawniej, tak i dziś jest dumą i chlubą tego miasta. W roku jubileuszu Opery Lwowskiej oraz w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Odkrywamy Paderewskiego, prezentujemy wirtulnie operę „Manru”. Chcemy w ten sposób oddać hołd Operze ale także uczcić 160 rocznicę urodzin I.J. Paderewskiego.
Wykonawcy:
Soliści
Manru: Sylwester Kostecki
Ulana: Ewa Tracz
Urok: Łukasz Motkowicz
Jadwiga: Marta Motkowicz
Aza: Ludmiła Ostasz
Oros: Jurij Trycecky
Jagu: Igor Mihnevych
Chór i orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej
Kierownik: Volodymyr Syvokhip
Chórmistrz: Mariana Ferendovych
Dyrygent: Natalia Ponomarchuk
Scenografia: Natalia Klisenko
Kostiumy: Zhanna Maletska
Reżyseria: Wasyl Wowkun
Producent: Polsko-Ukraińska Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego
Adam Bala – dyrektor generalny
Marianna Humetska – dyrektor artystyczna
Koncert z okazji Roku Św. Jana Pawła II
15 listopada (niedziela)
Bazylika Metropolitalna Katedra p.w. Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, 19.00
Program słowno-muzyczny składający się z utworów związanych z postacią św. Jana Pawła II, jego poezją, ulubionymi utworami muzycznymi, uzupełniony muzyką barokową, klasyczną i współczesną, m.in. M. Zieleńskiego, S. Moniuszki, I.J.Paderewskiego, K.Szymanowskiego, M.Góreckiego.
Utwory programu: M.Zieleński – Per Signum Crucis, M.Górecki – Totus Tuus, S.Moniuszko – Aria Jontka „Szymią jodły” z opery „Halka”, Aria Franka „Płyną tratwy po Wiślę” z opery „Flis”, I.J.Paderewski – Aria Manru z opery „Manru”, wybrane pieśńi, Tańce z „Albumu Tatrzańskiego” – „Za górami za lasami”, „W murowanej piwnicy”, K.Szymanowski – Taniec z baletu „Harnasie”, popularne piesni religijne – „Kiedy ranne wstają zorze”, „Barka”
Wykonawcy:
Zbigniew Chrzanowski – prowadzenie
Macej Komandera – tenor
Marianna Humetska – fortepianMykoła Hawiuk – skrzypce
Kameralny chór „Gloria”
Wolodymyr Sywokhip – kierownik i dyrygent
Mariana Ferendowycz – chórmistrz
Kwartet smyczkowy Filharmonii Lwowskiej w składzie:
- Mykoła Hawiuk
- Petro Titiajew
- Wadym Pedorych
- Denys Lytwynenko
Organizatorzy i Partnerzy
Organizator główny: Polsko-Ukraińska Fundacja imienia I.J.Paderewskiego
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie «Wspólnota Polska»
Lwowska Filharmonia Narodowa
Fundacja Kopernikowska w Chicago
Academy of Music of the Paderewski Symphony Orchestra w Chicago
Partnerzy: Konsulat Generalny RP we Lwowie
Konsulat Generalny RP w Winniccy
Instytut Polski w Kijowie
Lasy Państwowe
Patronat Honorowy: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jan Dziedziczak
Metropolita Lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki
Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Maria Koc
Patronat medialny: Kurier Galicyjski
TVP Polonia
Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU